A német alapítású és továbbra is német tulajdonban lévő Sinn a hagyományos német órakészítés bölcsőjétől meglehetősen távol, Frankfurtban kezdte meg működését. Tulajdonosváltás után a cég a kilencvenes évek közepe óta kifejezetten a műszaki megoldások fejlesztésére, az úgynevezett "Werkzeuguhr"-okra, tehát a funkcionalitásra helyezte a hangsúlyt, ám természetesen klasszikus modellekkel is büszkélkedhet a kollekciója.
Ugyan Németország mindkét világháborút elveszítette a világ legjobb, nem nukleáris meghajtású tengeralattjáróit még mindig ott gyártják. A Technofil Sinn természetesen kapva kapott az alkalmon, és professzionális búváróráit ugyanabból az acélból készíti, amelyből a német tengeralattjárókat is építik. Pontosan ez a helyzet az új U1000 SDR búvárórával is, amely kronográf funkciókkal is rendelkezik. Ez a modell ugyan a bő egy évvel ezelőtt megjelent órának az enyhén módosított változata (SDR - schwarzer Drehring), de különleges tulajdonságai miatt érdemes újra vele foglalkozni.
Először is nézzük az SZ02 szerkezetet; ugyan nem egy házon belüli, manufaktúra szerkezetről beszélünk, hanem a jól bevált Valjoux 7750-ről, de ez a szerkezet azért elég sok mindenben különbözik a gyári 7750-től. A legszembetűnőbb a hatvan perces összegző, ami az eredeti 7750-en harminc perces. Az egész tokot nemesgázzal töltötték föl, ami a párásodást hivatott megakadályozni, ezzel is növelve az amúgy elég megbízható alap 7750-es pontosságát. Ezzel persze azért nem elégedtek meg, így ezt a szerkezetet is a Sinn saját fejlesztésű olaja keni, ami rendkívül széles hőmérséklet tartományban (-45C - +80C) szinte változatlan tulajdonságok mellett gondoskodik arról, hogy a szerkezet a lehető legpontosabban tegye a dolgát. A megbízható kenésnek főleg azok örülhetnek, akik ki is akarják használni az óra azon erényét, hogy kereken 1000 méteres mélységig vízálló.
Szintén említést érdemel a lünetta. A legtöbb búváróránál a biztonságot úgy próbálják garantálni, hogy a lünettát csak egy irányba lehet forgatni. Ha véletlenül elállítódik, akkor legfeljebb előbb jövünk föl a víz alól. Az U1000 SDR lünettája kicsit másképp működik: ahhoz, hogy állítani tudjuk, előbb le kell nyomni. Elég sok véletlennek kell összejönnie ahhoz, hogy ez a lünetta véletlenül elmozduljon, így a tervezett merülési idő egészét ki tudjuk használni. Az U1000 SDR esetében a lünetta fekete, amely színét a Sinn által fejlesztett tengiment eljárás (a PVD kezelés módosított változata) révén nyerte el, és emellett rendkívül kemény is, így karcolások nem nagyon lesznek rajta.
Ezek a jellemzők azonban alapvetően messze nem olyan eget rengetőek, mint az a tény, hogy a kronográf funkciót víz alatt is használhatjuk - egészen 1000 méterig. Egy mechanikus szerkezet esetében ez hihetetlen fegyverténynek számít, és ebből a szempontból nem sok versenytársa van az órának. A nyomógombokat és a koronát is a megszokottnál nagyobb méretűre készítették. Egyrészt így tudták megoldani a szigetelést, másrészt búvárkesztyűt viselve is kézre, illetve ujjra állnak. Az egyszerűbb kezelhetőség miatt kerültek át a megszokott helyükről az ellenkező oldalra, és a gombok funkciói is felcserélődtek, azaz a fölső a nullázó, az alsó indítja, illetve állítja meg a mérést.
Az óra robusztus felépítése és viszonylag nagy, 44 mm átmérője miatt, nem mindenkinek fog jól állni, de képességeivel biztos mindenkit elkápráztat.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Ketszeri 2009.03.26. 07:05:29
táppénzcsaló 2009.03.26. 07:38:34
ekkerjoz 2009.03.26. 08:33:32
Szép darab.
kopaszok 2009.03.26. 10:19:48
soldat 2009.04.15. 14:26:11
soldat 2009.04.15. 14:28:31
SubZero 2010.07.05. 22:24:23